Logo GrinMed

dr n. med. Renata Sieradzan-Skrzetuska

lekarz medycyny estetycznej

tel. 605 300 113
gabinet@grinmed.pl

Terapia celulitu i rozstępów

Cellulit

Cellulit czyli skórka pomarańczowa to defekt estetyczny ciała pod postacią nierówności powierzchni skóry dotykający głównie kobiet. Pojawia się zazwyczaj podczas dojrzewania, ciąży lub menopauzy. Do wystąpienia lub zaostrzenia objawów cellulitu może dojść też w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Mechanizmy prowadzące do pojawienia się skórki pomarańczowej są niezwykle złożone a cały proces przebiega w podskórnej tkance tłuszczowej. Zatem leczenie cellulitu polegające jedynie na stosowaniu kremów nigdy nie daje oczekiwanych rezultatów ponieważ jak dotąd nie istnieje kosmetyk, który może przenikać przez naskórek i skórę głęboko do tkanki podskórnej. Aby w miarę skutecznie walczyć z cellulitem należy to robić wielokierunkowo.

Leczenie cellulitu:

Mezoterapia – stosuje się preparaty zawierające krzem, kofeinę, związki uszczelniające naczynia krwionośne (flawonoidy, rutyna).

Suplementy doustne. Ponieważ podstawową nieprawidłowością powodującą pojawienie się skórki pomarańczowej jest wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz obrzęk kończyn dolnych, zatem rolą suplementacji powinno być działanie przeciwobrzękowe i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Działanie przeciwobrzękowe – Mix Albumin – odżywka białkowa o działaniu przeciwobrzękowym i uzupełniającym niedobory białkowe.

Drenaż limfatyczny – masaż usprawniający pracę układu limfatycznego. Działa przeciwobrzękowo, przeciwcelulitowo. Zalecany w przypadku uczucia ciężkich nóg, obrzęków nóg, w zespole przedmiesiączkowym.

Rozstępy

Rozstępy to pasma scieńczałej, wiotkiej skóry pojawiające się zazwyczaj w momencie szybkiego rozciągania skóry. Najczęściej do powstania rozstępów dochodzi w okresie dojrzewania, kiedy organizm szybko rośnie lub podczas ciąży. Rozstępy mogą pojawić się także u osób stosujących specyficzne leki wpływające na wzrost masy ciała lub u osób intensywnie ćwiczących. Najczęściej rozstępy występują na skórze brzucha, ud, pośladków czy piersi. Mogą także pojawiać się na skórze okolicy kolan, barków i pleców. Początkowo sino-czerwone, w późniejszym okresie stają się zapadnięte i perłowo- białe.

Leczenie rozstępów jest długotrwałe, a jego efekty zależą od momentu rozpoczęcia terapii, która jest najefektywniejsza wtedy gdy zmiany są wczesne (tzn. czerwone lub sino-czerwone).

Leczenie rozstępów wczesnych polega na wykonywaniu peelingów poprawiających metabolizm skóry, delikatnie złuszczających martwy naskórek oraz na podawaniu leków na drodze mezoterapii. Do tego celu stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym, pobudzającym wytwarzanie zdrowej tkanki w obrębie zmian oraz zmniejszającym rozmiary rozstępów. Dodatkowo pacjent stosuje miejscowo na skórę przepisane przez lekarza leki w postaci maści.

Leczenie rozstępów późnych (zmiany perłwo-białe) jest dużo bardziej skomplikowane. Ze względu na bliznowaty charakter zmian podstawowym rodzajem leczenia jest złuszczanie za pomocą peelingów o dużo bardziej intensywnym działaniu, niż w przypadku rozstępów czerwonych. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie dermabrazji laserowej. Podobnie jak poprzednio do schematu leczenia włączana jest mezoterapia, w tym przypadku wykorzystująca leki o działaniu ściągającym wiotką tkankę tak aby rozstępy stały się mniej widoczne.

Copyright ©: 2012 GrinMed.